| Több

Beszélgetés a beszédről

fuldugo.hu

A mai rohanó világ zajaira és ennek következményeire hívta fel a figyelmet Rékai Gábor és Balázs Boglárka foniáter, a Kossuth Rádió hétfő esti műsorában.

Általános jelengségként a rekettséget említették. A rekettség a hang tisztaságának a zavara. Ez azt jelenti, hogy nem egy szép hangot hallunk, hanem zörej elemeket is.

Az ember akkor beszél tökéletesen ha nem kell valamilyen zajon átkiabálnia. Német kutatók megmutatták nagyon komoly kísérletekben, hogy pl. óvónők akik gyerekekkel foglalkoznak egy idő után elkezdenek kiabálni, még akkor is amikor azt hitték hogy szépen természetesen beszélnek.

Ha környezetszennyezés mindig mindenki arra gondol hogy gőzök-gázok, azonban a zaj és zajártalom a hallásra, az is környezetszennyezés. Az ember saját magának termeli az alapzajt. Egész évben természetellenesen beszélünk és ez hat a hangszálainkra. Nagyon ritkán beszélünk úgy, ahogy kellene. A háztartásban is valamilyen alapzajt mindig túl kell kiabálni.

Mi számít, milyen zajt hallunk vagy mekkora zajt hallunk?

Kutatók évtizedek óta foglalkoznak ezzel, eddig azt gondolták, hogy kellemetlen zajok, azok amik befolyásolják a hangképzést. Azonban a leggyönyörűbb zene is hangosan károsító hatású.

Egy kísérletsorozatból kiderült: nem csak a légkalapács, hanem bármiféle zaj befolyásolja a beszédet és megértését. Zajban az ember nem úgy beszél ahogy kell, erőlteti a hangképző szervét, pszichés hatások is jelentkeznek, mert nem mindig tudja hogy őt megértik e.

A cél az hogy ne éljünk nagy zajban, ha hazamegyünk beszélgessünk a családdal és ne kapcsoljuk be a különböző háztartási gépeket.

Tovább az eredeti cikkhez

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink