| Több

Ez halláskárosodást okozhat férfiaknál!

hazipatika.com

Az aszpirin, az acetaminophen és a nemszteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) rendszeres használata növeli a halláskárosodás kialakulásának kockázatát férfiak esetében, különösen a 60 év alattiak körében - olvasható a The American Journal of Medicine számában.

A halláskárosodás a leggyakoribb érzékszervi elváltozás az Egyesült Államokban, több mint 36 millió embert érint. Nem csak az idősek esetében elterjedt, de a 40-49 éves korosztály mintegy harmada is már rosszabbul hall. Már az enyhe halláskárosodás is gondokat okozhat a beszéd háttérzajtól való elkülönítésében, ami elszigetelődéshez, depresszióhoz és rosszabb életminőséghez vezethet.

A brighami Harvard Egyetem, a Vanderbilt Egyetem és a bostoni Massachusetts Szem és Fülklinika kutatói megvizsgálták az életkoron és zajon kívüli többi tényezőt, melyek befolyásolhatják a halláskárosodás kockázatát. Az aszpirin, az acetaminophen és az ibuprofen a három leggyakrabban használt gyógyszer az Egyesült Államokban. Az aszpirin fülkárosító hatása közismert, és az NSAID szerekről is ezt gyanították. Az acetaminophen és halláskárosodás kapcsolatát korábban nem vizsgálták. Ezen gyógyszerek és a hallás elvesztésének kapcsolata fontos egészségügyi probléma.

A tanulmány résztvevőit az "Egészségügyi Szakemberek Nyomonkövető Tanulmányából" vették, mely 18 éven keresztül kétévente vizsgált 26 000 férfit. Kérdőívvel mérték fel a fájdalomcsillapítók használatát, a hallás csökkenését és egy sor testi, orvosi és demográfiai faktort.

Az aszpirin esetében az 50 év alatti és 50-59 év közötti rendszeres használóknak 33 százalékkal nőt az esélyük a halláscsökkenésre, de a 60 év felettiek esetében már nem találtak összefüggést. Az NSAID esetében az 50 év alatti rendszeres használók kockázata 61 százalékkal nőtt, míg az 50-59 éves korosztályé 32 százalékkal. A 60 év felettiek esetében az arány 16 százalék volt. Az acetaminophent használók között az 50 év alattiak között 99 százalékkal nőtt az esélye a halláskárosodásnak. Az 50-59 korosztály esetében 38 százalék, a 60 év felettiek esetében pedig 16 százalék.

A cikkben Sharon G. Curhan a Channing Laboratóriumból munkatársaival ezt írta: "A fájdalomcsillapítók rendszeres használata, különösen az aszpirin, az NSAID és az acetaminophen esetében növelheti a halláscsökkenés kockázatát, különösen fiatalabbak esetében. Mivel sokan szednek rendszeresen ilyen gyógyszereket, és ezek halláskárosodáshoz vezetnek, ezért ez egy fontos egészségügyi problémát vet fel."

Tovább az eredeti cikkhez

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink