| Több

Hallatlan

hazipatika.com

Füldugulással a betegek igen nagy százaléka fordul orvoshoz. E tünetet igen sok betegség illetve elváltozás okozhatja. Jelentőségét az adja, hogy nemcsak a fülben lévő elváltozások okozhatják, hanem például az orrgaratban lévő betegségek tünete is lehet.

Ha a külső hallójárat felől befelé haladunk, akkor először a hallójáratban elhelyezkedő fülzsírt kell megemlítenünk. Ennek a hallójáratban való elhelyezkedése sokszor még halláscsökkenéshez is vezethet, mely fülmosással azonnal "gyógyul". Szintén füldugulás érzéshez vezetnek - és ez különösen gyermekkorban jellemző - a hallójáratban elhelyezkedő legkülönfélébb idegentestek. Sokszor panaszkodnak a betegek füldugulásról hallójárati gyulladás esetén is, amikor a gyulladás következtében beszűkül a hallójárat, s emiatt érzik úgy, hogy eldugult a fülük. A hallójáratban ritkán előforduló daganatos betegségek is okozhatnak füldugulást.

A középfülgyulladások különböző formáiban előforduló tünet a dugulásérzés, sokszor első tünetként jelentkezik ebben a betegségcsoportban.

A füldugulások következő nagy csoportját azok a betegségek adják, melyek valamilyen úton-módon elzárják az orrgaratban a fülkürt szájadékot. Leggyakrabban ezek közül a következők: garatmandula (orrmandula) megnagyobbodása gyermekkorban, polypok, melyek erre a területre benyúlhatnak, különböző jó- és rosszindulatú daganatos elváltozások.

További nagy csoportot alkotnak ugyanezen a mechanizmuson keresztül a felső légutak gyulladásos megbetegedései. Ebben a csoportban kell még említenünk az egyszerű náthát is, de füldugulást okozhat az arcüregek gyulladásos megbetegedése is.

A teljesség igénye nélkül megpróbáltuk áttekinteni azokat a betegségeket, melyeknek tünete füldugulás lehet. Látható, hogy egy sor betegségnél találkozhatunk ezzel a tünettel. A betegségek között sajnos sok daganatos betegség is előfordul, melyek elhelyezkedésüknél fogva nagyon gyorsan életfontos szerveket érhetnek el. Emiatt azt tanácsoljuk, hogy a füldugulásos panaszokkal idejében forduljunk szakorvoshoz, mivel e betegségek idejében való felismerése a gyógyulás szempontjából elengedhetetlen.

Tovább az eredeti cikkhez

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink