A világ népességének mintegy 10%-a szenved halláscsökkenéstől. Sokan közülük gátoltnak érzik magukat szociális és foglalkozásbeli helyzetükben. A fül-orr-gégészek és az audiológusok megfelelő módszert tudnak mindenkinek ajánlani hallásgondja megoldására. Ez természetesen pénzbe kerül.
Az utóbbi években egyre többet hallunk a zaj ártalmairól. A társadalom érdeklődése megnőtt a környezeti ártalmak eddig meglehetősen "érdemtelenül" háttérbe szorított, egyik legkárosabb hatása iránt. Dr. Faragó László, a megyei audiológiai állomás vezető főorvosa szerint, valóban elindult egy felismerési folyamat, ráadásul most egyre korszerűbb megoldási lehetőségek kerülnek napvilágra.
• A halláskárosultak száma jelentős. Nőtt az átlagéletkor, több az idős ember, és többnek van lehetősége, hogy kiderítsük halláscsökkenését. Ez nyilvánvaló. Kevésbé az a zajártalom növekedése. Ismert, hogy korunk egyik legnagyobb környezeti ártalma a zaj. A legszörnyűbb talán a fiatalok zenehallgatási kultúrája. Angliában például egy nyolcezer fős, húsz éven aluli fiatalokból álló csoportban végzett felmérés alapján megállapították, hogy 90 százalékuknál már megtalálható a halláskárosodás, az úgynevezett diszkókút. Nálunk is hasonló a helyzet.
150 ezer páciens öt év alatt
• Árban 8 ezertől 300-400 ezer forintig terjedően széles a paletta. A társadalombiztosítás listáján 14 gyártótól több mint 400-féle készülék található. Van választék, a legalkalmasabbat, legjobbat lehet kiválasztani. A tb elegánsan téríti ennek egy részét. Van, aminek a 85 százalékát, 50 százalékát, vagy fix összeget, amely felett a páciens fizet. Ezek a készülékek korszerűek, 30 százalékuk már digitális. A hangsúly azonban azon van, hogy a szakemberek is eljutottak odáig, hogy a korszerűbb és tökéletesebb hangminőséget adó digitális készüléket írják fel.
Ma már ezek anyagilag is elérhetők. Közgyógyellátásra ingyen is lehet hallókészüléket igényelni. A gyermekek ingyen kapják. Évente Magyarországon körülbelül 50 ezer darab készüléket adnak el. Öt évre vetítve ez 250 ezer készülék, de nem jelent ennyi pácienst is, mert az esetek 70--80 százalékában mind a két fülre adunk készüléket. Így tehát ez 5 év alatt nagyjából 150 ezer pácienst jelent. Figyelemmel a világstatisztikára, ahol 10 százalék, de 8-nál sehol sem kevesebb a nagyothallók aránya, akkor nálunk elszomorító, hogy a nyolcszázezerből csak 150 ezer ember kap készüléket.
Milyen hangosan beszélünk?
Az átlagos hangosságú beszéd 60 dB értékű, míg egy repülőgép zaja elérheti a 140 dB értéket is. A 85 dB (A) értéken felüli zajok zajártalmat okozhatnak. Ennek kialakulása azonban egyénileg változó, így nehéz megállapítani egy általános értéket a károsító hangnyomásra vonatkoztatva. Biczók Bendegúz, az egy hónapja megnyitott Fül-Orr-Gége Centrum igazgatója szerint meglehetősen bizonytalan az egészségügy e szakágába való befektetés. Nem lehet gyorsan meggazdagodni. Hosszú távon is csak remélhető a megtérülés. Nagyon kevés ilyen céget fogad be az OEP, hogy államilag finanszírozott közfeladatot lásson el, pedig ez lenne a jövő. - Szerencsére ma már áldoznak az emberek egészségükre. Megcsináltatják a fogaikat olyanra, amilyenre szeretnék. A szemüvegek szinte divatcikknek számítanak. Talán elérünk oda is, hogy megérdemlik a nagyothallók is, hogy a legjobb készülékeket kapják. Ami az anyagiakat illeti, a fül-orr-gége alapvizsgálat ára a magánpraxis legalsó határa, 3 ezer forint. Az első kontroll 2 ezer, a második ezer forint, de a hallásvizsgálat ingyenes.