Lábainkra egész életünkben nagy szükségünk van, nem is kell magyarázni miért. Mozgásunk alapkövei, jártunkban-keltünkben megtartják a teljes testsúlyunkat. Elég bennük egy egész apró elváltozás és igen hamar megérezzük ennek korlátozó hatását. Mégis viszonylag kevesen foglalkoznak azzal, milyen cipőt húznak a lábukra.
A lábbelinek sokkal nagyobb a szerepe, mint gondolnánk. Lépteink súlya, vagyis az erő, amivel a talajra érkezünk visszahat lábaink csontozatára, térdünkre, gerincükre egyaránt. Akkor ideális egy cipő, hogyha tompítja ezt a hatást. Mikor megvásároljuk, figyelni kell rá, hogy ne legyen túl nagy és kicsi sem, előbbiben „csónakázni" fogunk, utóbbiban megfájdul a lábfejünk. A túl szűk orrú cipő tyúkszem és bőrkeményedések kifejlődéséhez vezet.
Szinte civilizációs betegségnek tekinthető a lúdtalp, mely a merev talpú cipők és az egyenes talajon járás következménye, egy jó cipőbe a harántboltozat emelő is be van építve. A kitaposott, csámpásan kijárt lábbeli is káros. A magas sarkú cipők viselésekor a testsúly megtartása a lábközépcsontokra hárul, így gyakran hordva szintén lúdtalpat idéznek elő. Az ideális sarokmagasság 2-3cm lenne.
Több cég is céljául tűzte ki, hogy tetszetős és a mozgásszervi panaszokat enyhítő cipőket tervezzen és gyártson. Ilyen az MBT is, mely rövidítés magyarra lefordítva a „Maszáj mezítláb technológiát" jelenti. Egy svájci mérnök, Karl Müller fejlesztette ki, aki utazásai során megfigyelte, hogy az egyenetlen talajon való mezítláb járás megszüntette hátfájdalmait. A lényeg, hogy a lábbeli a természetes, puha ám göröngyös földön való járás érzését adja vissza, elosztva a nyomásterhelést az egész talpon, így elkerülhetőek a túlterhelésből fakadó fájdalmak. Különös hatékonysága a talpszerkezet felépítésének köszönhető. Javítja a testtartást, séta közben dolgoztatja a láb-, fenék- és hasizmokat.
Az MBT használható terápiás jelleggel, így több egészségpénztár támogatja, akár 100%-ban is. Bár nem olcsó, de az egészséges, önfeledt mozgás öröme egy életen át, nem mérhető anyagiakban.