Napjainkban egyre nagyobb nyilvánosságot kapnak azok a nézetek, miszerint környezetünk és egészségünk védelme érdekében a legjobb módszer, hogyha megszabadulunk a háztartásunkban használatos összes kemikáliától, és lecseréljük őket hagyományos, természetes tisztítószerekre. Nehéz lehet eligazodni, hogy mit mire használjunk, mikor egyre korszerűbb univerzális szerek reklámjai zúdulnak ránk mindenhonnan, ezért íme néhány tipp, amit azon nyomban ki lehet próbálni, hiszen a legtöbb otthonban fellelhető anyagokról van szó.
A legegyszerűbb leemelni a polcokról az olcsó és „mindentudó" vegyszeres flakonokat, viszont sokan elgondolkoznak rajta, hogy milyen mérgező szerek lehetnek ezek, hogyha nem szabad bőrünkkel érintkezniük, és ha véletlen mégis odacsöppennek, konstatálhatjuk, hogy a maró, égő érzés, bőrpír és viszketés, vagy kiszáradás nem annak a jelei, hogy jót tennének nekünk. Akkor hát miért kezeljük ezzel az összes felületet, amivel érintkezünk? Számos allergiás reakció okozója az a sok vegyi anyag, amivel nap, mint nap találkozunk. Nem is beszélve arról, hogy vizeink egyre nagyobb mértékben elszennyeződnek többek közt az iparban használatos vegyszerektől, és erre jó nagy lapáttal rátesz az, aki az otthonában is ezeket használja.
Szerencsére az egyszerű, természetes tisztítószerek beszerzése nem macerás, és anyagi okok sem állhatnak annak az útjába, aki ezeket szeretné használni, hiszen az ecet, mosószóda, szódabikarbóna és hagyományos szappan mindenki számára hozzáférhető. Ezeket az anyagokat kombinálva is lehet használni különféle területeken, ezért a legegyszerűbb, ha sorra vesszük tulajdonságaikat.
Mosószóda:
- Lúgos kémhatású, tisztító, zsíroldó, vízlágyító
- Felmosásra egy liter forró vízzel elkeverve három evőkanál szóda elegendő Csempék, tűzhely, fürdőszoba takarításához is használható ez az elegy
- Kevés vízzel pasztaként is használható súrolásra, zsíroldásra
- Természetesen mosáshoz, áztatáshoz is kiváló
- Mosogatáshoz öt liter vízhez egy evőkanállal használjunk
Mosószappan:
- Lúgossága miatt használható tisztításra, illetve lereszelt állapotban helyettesítheti a mosóport, mivel teljesen lebomlik a vizekben.
Szódabikarbóna:
- Mosószódához hasonló tulajdonságokkal bír, de kevésbé erős, lúgos szer.
- Dugulás elhárítására tökéletes: a lefolyóba két evőkanál szódabikarbónát, majd másfél dl ecetet öntsünk bele. Erősen habzani fog, ezért gyorsan dugaszoljuk be és várjunk, amíg sistereg, majd öblítsük le forró vízzel.
- A hűtő szagtalanítására is alkalmas, hogyha egy csomaggal elhelyezünk benne.
Bórax:
- Tisztít, fertőtlenít. Forró vízben jól oldódik.
- Egy evőkanállal fél liter meleg vízhez adagolva általános tisztítószer, folteltávolító.
Citromlé:
- Természetes sav, legjobban fehérítésre használhatjuk a mosóporhoz adva, valamint fém tárgyaink pucolására.
Ecet:
- Hatásos vízkőoldó.
- Öblítésre is alkalmas. A mosógép öblítőtartályába az előzőleg vízzel háromszorosára higított húsz százalékos ecetet kell önteni, így lágyíthatjuk a mosott ruhát, és élénkíthetjük színeit.