A legismertebb filmes díjátadót immár 81. alkalommal rendezték Los Angelesben. Az előzetesen nagy dírrel-dúrral beharangozott változtatások a show izgalmasabbá tételére nem valósultak meg maradéktalanul, de az igazi mozirajongók ezúttal is jól szórakozhattak.
Kevesen közömbösek az Oscarral kapcsolatban. Hogyan is lehetnének azok, mikor a showt már egy hónappal megelőzi a jelöltek kihirdetése, s innentől kezdve beindul a gépezet, mindenki találgat, a csapból is a fő esélyesek nyilatkozatai folynak, és a legtöbb érintett film premierjét is gyakran a hajrára időzítik. Az igazi fanatikusok tipplistákat készítenek, hosszasan vitatkoznak, és akár a hajnali órákban is élőben nézik a legnagyobb hollywoodi hírességek vonulását a vörös szőnyegen, akik szentimentalizmustól cseppet sem mentes szövegekkel készülnek a díjak átvételére.
Sokakat viszont kifejezetten irritál az efféle puccparádé, ahol azok a sztárok, akik egyébként büszkén hirdetik jótékonykodásukat, most több ezer dolláros ruhakölteményeikben pózolnak a vakuk kereszttüzében. Mások inkább az Akadémia filmes szempontjaival nincsenek kibékülve, s évről-évre hangot adnak megrökönyödésüknek bizonyos, számukra érthetetlen döntések után. Sokszor túl konzervatívnak ítélik a zsűri tagjait, vagy épp az előre lezongorázottnak tűnő döntéseket kérik rajtuk számon.
Mindazonáltal az Oscar ünnepség immáron több mint nyolcvan éves, hihetetlen gazdag múltjára visszatekintve elmondhatjuk, hogy minden mesterkélt, szentimentális és álszent dolgon túl olyan sok monumentális, érzelemmel teli, gyönyörű pillanatot köszönhetünk az arany szobrocskának és az angyalok városának melyek miatt nem lehet haraggal tekinteni rá.
Az idei est házigazdája az Ausztrál származású Hugh Jackman volt, aki kitűnő választásnak bizonyult. Színészi képességeihez már eddig sem fért kétség, most azonban megcsillogtatta énektudását is. Rengeteg, eddig kevésbé jellemző, profin megkoreografált musical jeleneten szórakozhattunk. Az előre megírt poénjai is ültek általában. Az est két legtöbbet mutatott sztárja mindenképpen a Brad Pitt - Angelina Jolie házaspár volt, akik nem mellesleg jelöltek is voltak a legjobb férfi illetve női főszereplő díjra is. Pitt, a 13 jelölést szerzett Benjamin Button különös életében játszott címszerepet, míg Jolie, Clint Eastwood Elcserélt életek című filmjében adta hitelesen a fiáért minden követ megmozgató anyát. Az est fő nyertesei azonban mégsem ők, hanem Danny Boyle és népes csapata lett. A Slumdog Millionaire (Gettómilliomos) készítői és szereplői 10 jelölésükből 8-at díjra tudtak váltani, köztük például a legjobb film, legjobb rendező, és legjobb adaptált forgatókönyvért járó elismerést is bezsebelhették. Ezzel ki is ütötték a fő rivális Benjamin Buttont, akinek 13 nominálásából 3 tényleges díj lett, azok is főleg technikai kategóriákban.
A férfi mellékszereplő kategória tartogatta a legkevesebb meglepetést, egy tragédia következtében azonban mégis ez kapta a legnagyobb figyelmet úgy a díjátadó előtt, mint közben. A gonosz képregényhős Jokert életre keltő, fiatalon tragikus hirtelenséggel elhunyt Heath Ledger posztumusz megkapta a díjat, melyet a családja vett át öt kollégájától. Joel Gray, Cuba Gooding Jr., Christopher Walken, Alan Arkin és Kevin Klein konferálta fel az öt jelöltet, akik közül végül teljesen megérdemeltem Ledger került ki győztesen. Posztumusz Oscart eleddig egyetlen egyszer, 1976-ban osztottak ki, akkor Peter Finchnek.