A fapados légitársaságok néhány évvel ezelőtti megjelenése nagymértékben átalakította az utazási szokásokat. Olcsóságuk, és az átlagosnál nem alacsonyabb megbízhatóságuk miatt kedveltté váltak Európa szerte.
Ma már számos légitársaság közül választhatnak azok, akik hajlandóak lemondani a repülési idő alatt a többi szolgáltató által nyújtott extrákról. Mivel ezek az olcsó társaságok jobbára csak az Öreg kontinens területén belül szállítanak utasokat, így ezt a pár órát könnyű kibírni az amúgy sem gourmet utasoknak készített repülőgépi koszt nélkül. További érv szokott lenni a fapadosok ellen, hogy ezek a gépek általában nem a központi, hanem egy a centrumtól kissé távolabb eső másodlagos reptéren szoktak landolni. Azonban itt a távolságból eredő hátrányt kompenzálja a gyérebb forgalom, hiszen a legnagyobb repterek környékén - mint például a londoni Heathrow – gyakran óriási dugók alakulnak ki.
Egyik legnépszerűbb hazánkban is működő - sőt valószínűleg sokan nem tudják, magyar vezetőjű és magyar bejegyzésű – diszkont légitársaság a Wizz Air. A cég 2003-ban alakult, első gépük ez év június 23-án szállt fel. Azóta népszerűsége töretlen, s talán egyedüliként mondhatja el magáról, hogy róla még nem röppentek fel csőd közeli állapotokról szóló pletykák. A társaság jelenleg 47 repülőtérre több mint 40 városba és 17 országba szállít kedvező áron utasokat. A fedélzetre felvihetünk magunkkal bármilyen ételt, italt, így akár a hazai kosztot élvezhetjük több ezer méteres magasságban. A Wizz Air járataira természetesen notebookot is fel lehet vinni, ugyanakkor itt figyelmeztetnek a kézipoggyász maximális méreteire és az esetleges túlsúly miatt fizetendő pótdíjakra. Szomorú hír viszont az állatbarátoknak, hogy házi kedvencüket az utazás során otthon kell hagyniuk, a Wizz Air ugyanis csak a vakvezető kutyák számára engedélyezi a beszállást. A jegyeket könnyedén lefoglalhatjuk az interneten keresztül, s természetesen fizethetünk is elektronikus úton. A cég honlapjának tanulsága szerint ezekben a napokban 3650 Ft-tól foglalhatunk jegyeket, amennyiben az utazásunk ideje január 12 és március 31 közé esik. Ezekkel az akciókkal azért jó, ha vigyázunk, és alaposan körüljárjuk a feltételeket, hiszen mostanában a gazdasági válság hatására kénytelenek voltak ők is bizonyos pótdíjakat bevezetni. Ilyen például, hogy ezentúl, minden egyes feladott poggyászért díjat kell fizetni, ami a cikk írásának pillanataiban 2500 HUF.
Európai utazás tervezésekor mindenképpen érdemes hát néhány pillantást vetni a Wizz Air honlapjára is, hiszen fapados árakon mindenképpen olcsóbban jövünk ki, mintha autóval mennénk, a jutányos repülőtéri transzferekkel pedig könnyedén eljuthatunk szálláshelyünkre is. Repülésre fel, mert utazni jó!