Felszállunk a metróra és halljuk, hogy "kérem vigyázzanak az ajtók záródnak" aztán megint, meg megint. Gyorsan rájövünk, hogy már biztosan nem a Metró beszél, hanem valakinek a telefonja szól, és élvezi, hogy mindenki felfigyelt a csengőhangjára. Na ez egy figyelemfelkeltő csengőhang.
Csengőhang meghatározása:
A csengőhang telefonkészülékeken használt figyelemfelkeltő hangjelzés. Bejövő híváskor szólal meg, így értesítve a hívandó felet a hívás fogadására.
Eredetileg valóban csengő szólalt meg a telefonban, nevét innen kapta. Az elektronikus készülékek elterjedésével azonban berregők (buzzer) vették át a helyüket. Mivel ezek egy mini hangszórón keresztül adnak hangot, hamar elterjedtek az egyszerű dallamokat játszó modulok.
Három fő típusa van a telefonhasználóknak:
- az aki még évek múltán sem nyúl hozzá egyetlen telefonbeállításához,
- van aki mobilra előretöltött témákat, csengőhangokat használja,
- és aki letölt mindenféle csilli villi csengőhangokat, háttérképeket, játékokat a telefonjára.
Ha már a hármas számnál tartunk, három típusa van a csengőhangoknak:
- egyszólamú, manapság már csak retró készülékeken fedezhető fel, vagy épp retrót kedvelő fiataloknál
- többszólamú (polifonikus), talán a legelterjedtebb csengőhangok, minden készüléken megtalálhatóak. 43 hanghatást 4 vagy 64 szólamon variálva csalogatja elő a telefonból a dallamot.
- valós hangzású (true tone), ez pedig a legmenőbb, még akár a saját beszédünket is beállíthatjuk csengőhangként, vagy akár a kedvenc mp3 zeneszámunkat.
Formátumuk többféle lehet: MIDI, AMR, MMF, RNG, WAV, WVE, WB-AMR, AU, MIDI, AAC, RMF, MP3, MP4,.
Kiegészítheti vagy helyettesítheti vibrálás a csengőhangot, ez például zajos környezetben lehet hasznos.
A mai telefonok, Nokia, Siemens, Sony-Ericsson, Samsung, iPhone már mindenféleképpen tud csengeni. Hogy mi lehet a jövő azt nehéz megmondani, amit mostani készülékek elég nagy része támogat, hogy nem csak csengetést halljuk, hanem egy kép is megjelenik, vagy egy videó is fut mobilunk képernyőjén
Csengőhangok letöltése, átvétele
A legérdekesebb részt hagytam a végére, mégpedig hogy honnan tudjuk beszerezni ezeket a csengőhangokat. Ha van diktafon a telefonunkon akkor legegyszerűbb felvenni a rádióból, vagy hangszóróból. Barátainkkal is csereberélhetjük a hangfájlokat, vagy akár számítógépről is rátölthetjük a kedvenc csengőhangunkat a telefonunkra.
Egy másik csatorna, ha az internetről, vagy sms kóddal próbálunk csengőhangot venni. Fontos, hogy ezek emelt díjas sms-ek. Próbáljunk olyan szolgáltatót keresni ami megbízhatónak tűnik, olvassuk el a szabályzatokat, amiket elénk tolnak, mert könnyű velük pórul járni. Aztán már kezdődhet is a letöltés, és a zenélés.