| Több

9 érdekes tény a fülről és a hallásról

otvenentul.hu

Zene, sípszó, nevetés… egész nap hangok vesznek körül, hallásunkkal, fülünkkel mégiscsak keveset foglalkozunk. Ismerkedj meg vele közelebbről!

Szerencsés esetben van két fülünk, amelyekkel egyformán jól hallunk. Halljuk, ha valaki beszél hozzánk, ha a tücsök ciripel, ha busz közeledik a hátunk mögött, ha valahol zenét játszanak. Fülünk segítségével halljuk az első tavaszi madárhangokat, a telefoncsörgést, az idegen nyelvek furcsa csengését, a tájszólást, a cicák édes dorombolását. Hallásunk megengedi, hogy a világnak ne csak a látványában, hanem csodaszép hangjaiban is gyönyörködhessünk. Fülünknek, tiszta, éles hallásunknak rengeteg élményt köszönhetünk, mégis olyan kevés szó esik a védelméről. Ismerd meg jobban a hallást és a fület!

Tudtad?
A KSH adatai szerint Magyarországon 2004-ben 169 olyan dolgozót regisztráltak, aki a munkahelyén szenvedett halláskárosodást.

Tudtad? Nem csak a nagy zaj árthat a hallásnak. Egyes vírusok, illetve – főként a fejlődő országokban alkalmazott – antibiotikumok is okozhatnak mellékhatásként tartós, vagy akár maradandó halláskárosodást.

Tudtad?
Az emberi fül 16 és 20 000 Hz közötti rezgésszámú hangokat képes meghallani. Közülük is a legprecízebb érzékelés az 500 és 5000 közti rezgésszámon figyelhető meg, mely a beszédhangnak felel meg.

Tudtad? A veleszületett hallássérülést csak körülbelül féléves kor után lehet véletlenszerűen kiszűrni. A sérült kisbabák ugyanis odáig nagyjából ugyanúgy fejlődnek, mint egészséges társaik, gügyögésük, figyelmük nem sokban különbözik.

Tudtad? Az első hallásjavító készülék 1953-ban készült el a Sonotone cég jóvoltából. A Sonotone főleg hangfalakkal, illetve különböző hangosító berendezésekkel foglalkozik.

Tudtad? Az ember füle hangokat bocsát ki. Igaz, ezek a hangok csak speciális műszerrel érzékelhetők.

Tudtad?
120 decibelnyi zaj azonnali halláskárosodást okoz. De a nagy, illetve a folyamatos zaj nemcsak a hallószervekre van hatással, hanem a vérnyomásra, a szívre és az alvásra is. A folyamatos zaj például már néhány nap alatt megemeli a kortizon nevű hormon szintjét, ami a szervezet védekezőképességének gyöngüléséhez és a koleszterinszint növekedéséhez vezet. A magas koleszterin pedig szélsőséges esetben szívinfarktust okozhat.

Tudtad? A zaj okozta maradandó halláskárosodást nem lehet gyógyítani, így az egyetlen járható út a megelőzésben, füled védelmében és a tartós, vagy nagyon nagy zaj elkerülésében rejlik.

Tudtad?
A göteborgi Sahlagrenska Akadémia kutatása szerint a komolyzenével foglalkozó emberek 68 százaléka küzd valamilyen hallásproblémával.

Tovább az eredeti cikkhez

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink