| Több

A süketség génje

Irsai Hortenzia

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat.

A süketség génjeA Massachusetts General Hospital kutatói azonosítottak egy gént, melynek működése elnyomja a belsőfülben található, úgynevezett szőrsejtek osztódását. A szőrsejtek a belsőfül területén lévő csigában helyezkednek el, és voltaképpen módosult idegvégződések. Érzékelik a hang által rezgésbe hozott belső fülfolyadék elmozdulását, ingerületbe jönnek, és ezt továbbítják az agy felé. A hallás folyamatában tehát nagyon fontos szerepük van.

Az egyensúlyérzékelésben nemkülönben. Szőrsejtek találhatók a belső fülben található egyensúly-szervben is. Születésünkkor mintegy ötvenezer szőrsejttel rendelkezünk. Ezek száma betegségek, balesetek, hangterhelés hatására csökken, és megfogyatkozásuk a hallás romlását eredményezi. A süketség legtöbb formájában a szőrsejtek elégtelen száma és funkciója tehető felelőssé.

Zheng-Yi Chen és munkatársai egereken tanulmányozták a belső fül fejlődéséért felelős összes gént. Felismerték, hogy a retinoblastoma-1 (Rb-1) gén termel egy olyan fehérjét, amely megakadályozza a szőrsejtek osztódását. A génről régóta ismert, hogy meghibásodása áll bizonyos gyermekkori szemdaganat kialakulásának hátterében is. Ennek oka az, hogy a Rb-1 gén úgynevezett tumor-szupresszor gén. Feladata az, hogy bizonyos sejtek osztódását megakadályozza, hogy ne alakulhasson ki daganat az általa "felügyelt" szövettípusokban. Hatása tehát a sejtosztódás gátlása, meghibásodása, "kikapcsolása" a kontrollált sejttípus rohamos osztódását eredményezi.

A süketség génje

Chen és munkatársai megfigyelték, hogy a génmanipulált Rb-1-hiányos egerek belső fülében oly módon felszaporodott a szőrsejtek száma, hogy az állatok az egyensúlyozó-rendszer érintettsége következtében körbe-körbe szaladgálnak. Sejttenyészetben is igazolták, hogy a génhiányos szőrsejtek önmaguktól osztódtak, azonban ha a tenyészethez Rb-1 fehérjét adtak, nem szaporodtak tovább.

Ez a felismerés igen hasznos lehet a jövőben az emberi süketség és egyéb hallászavarok gyógyításában. A cél olyan gyógyszer vagy egyéb eljárás felfedezése, amellyel átmenetileg kikapcsolható az Rb-1 gén, növelhető a szőrsejtek száma, majd visszakapcsolható a gén működése. Ez utóbbi nagyon fontos tényező, hiszen hosszú távú Rb-1 hiányos állapotnak igen súlyos következményei lehetnek.

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink