| Több

A klasszikus zene is rontja a hallást

betegszoba.hu

A zenészeknél nem ritka a halláskárosodás, hiszen a tartósan hangos zenének, hangoknak kitett hallószerveink károsodnak a zajártalom miatt - a fülünk ugyanis nem nagyon tesz különbséget a hangos Mozart szerzemények és a légkalapács között, még akkor sem, ha az ízlésünk igen.

Noha a zenészek éppen ezért aggódnak is a hallásukért - részben azért is, mert ez a munkaeszközük - mégis a zajvédők, fülvédők használata nagyon kevéssé jelllemző a zenész foglalkozásúak körében.

A legfrissebb adatok szerint a zenészek valóban olyan hangerőnek kitéve dolgoznak nap, mint nap, ami bizonyítottan károsíthatja a hallásukat, ám egy új tudományos munka, Dr. Heli Koskinen tollából arra is rámutat, hogy a halláskárosodás mértéke a zenészek esetében nem követi a zajvédelmi előírásokban foglalt és bizonyított modellt. Ebből következően pedig a zajkárosodást megakadályozni kívánó lépések sem lehetnek ugyanolyanok a muzsikusok esetében. A szakember által írt munkában összefoglalja, hogy a zenei pályán dolgozók esetében mennyire fontos további szabályok kialakítása. Példának okáért a próbatermeket olyan módon érdemes berendezni, hogy a zenészek lehetőség szerint megfelelő távolságban üljenek egymástól a zeneművek próbái során, ezzel is csökkentve a felesleges zajártalom kialakulását - az előadótermekben erre ugyanis nem nyílik lehetőség. Emellett pedig a zenészek esetében komolyabban kellene ösztökélni a zajvédő eszközök és viseletek használatát is.

Dr. Heli Koskinen szerint ezek azért is kiemelten fontos tényezők, mert a zenészek körében az átlagnépességhez képest jóval magasabb a halláskárosodás előfordulásának aránya, így, pl. a tinnitusz, avagy a gyógyíthatatlan fülcsengésé is.

Tovább az eredeti cikkhez

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink