| Több

A metró is okozhat halláskárosodást

lifenetwork.hu

A már biztosan halláskárosító hangerőt el nem érő hangok is okozhatnak halláskárosodást, derült ki egereken végzett kísérletekből.

A kutatók megállapították, hogy az eddig csak ideiglenesnek hitt hallásvesztést okozó zajok károsították a kísérletben résztvevő egerek füleiben található idegsejteket. Ha az eredmények emberekben is beigazolódnak, szükségessé válhat a munkahelyi maximális hangerőt szabályozó törvények megváltoztatása. A szabályozások célja, hogy megvédjék a belsőfül szőrsejtjeit a károsodástól, mivel sérülésük a hallásküszöb emelkedését okozhatja. A hallásküszöb az a leghalkabb hang, melyet már érzékelni tudunk, magyarázta Sharon Kujawa, a bostoni Massachusettsi Szem- és Fülkórház orvosa. Ezúttal a kutatók arra jöttek rá, hogy a hallásküszöböt nem befolyásoló hangok is maradandó károsodástokozhatnak a fül sejtjeiben.

Az egereket két órára száz decibeles trombitálásnak vetették alá. A hangerő nagyjából a motorkerékpár motorjának, vagy a metró érkezésének felel meg. Számos teszt bizonyította, hogy a hanghatás nem változtatta meg hosszú távon a hallásküszöböt. A mikroszkópos vizsgálatok azonban kiderítették, hogy a szőrsejtek ingerületátadó része sérült. Egy év elteltével a károsodás már az ingerületet az agyba továbbító idegeket is érintette. Kujawa szerint a hallásküszöb vizsgálatok azért nem mutattak problémát, mert más idegek átvették sérült társaik szerepét.

A károsodás azonban megmagyarázhat bizonyos gyakori hallásproblémákat. Sok beteg panaszkodik például arra, hogy nehezen hallja a zajos környezetben a beszédhangot, vagy problémát okoz a beszéd megértése, ha nem áll szemben a beszélővel. A Montpellieri Egyetem idegtudósa, Jean-Luc Puel szerint minél korábban - csecsemő-, vagy tinédzserkorban - éri az embert a károsító hatás, annál hamarabb következik be a hallásvesztés.

Tovább az eredeti cikkhez

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink