| Több

A zajártalom tünetei - csak zavar, vagy már árt is?

otvenentul.hu

Sajnos mind többen válnak modern korunk egyik legalattomosabb környezeti ártalmának, a zajnak áldozataivá.

Valószínűleg kevesen gondolnak rá, hogy mint a rövid ideig tartó, nagyon intenzív hanghatás, épp olyan ártalmas lehet a sokáig tartó, monoton zaj is (mondjuk a folyamatos háttérzaj, többek között az utca forgalmának hangjai, vagy akár csak a számítógép ventillátorának zúgása). Márpedig a jó hallás az emberi érintkezés alapja, hiszen a beszéd minősége, a jó beszédértés és a jó hallás közötti összefüggés teljesen nyilvánvaló. A halláscsökkenés a népesség mintegy tíz százalékát érintheti. A külső szemlélőnek gyakran nem tűnik fel, ám következményei messze hatók lehetnek: érinthetik kapcsolataink, a másokkal való kommunikációnk „minőségét”, így kihathatnak közérzetünkre, életünk, munkavégzésünk minőségére. Ha valaki eltitkolja ilyen típusú problémáját – vagyis nem fordul szakorvoshoz, könnyen kirekesztődhet a társadalomból.

Gyanús jelek
Az audiológusok (a hallásélesség vizsgálatára szakosodott orr-fül-gégészek) szerint a hallássérülésnek, vagyis halláscsökkenésnek különféle jelei lehetnek. A gyerekeknél például a halláscsökkenés gyanúja felmerülhet szűrővizsgálatok során, illetve a szülők, óvónők vagy tanárok számára figyelmeztető jel lehet, ha a gyerek lemarad a beszédfejlődésben. A rossz artikuláció, a figyelmetlenség, vagy a romló/gyenge tanulmányi eredmény is felhívhatja rá a felnőttek figyelmét.

Az idős embereknél a beszédértés csökkenése utalhat a hallásérzékelés romlására. A panaszok észlelésekor érdemes utánajárni, mégpedig szakorvosi kivizsgálással, célirányos vizsgálatokkal, mi áll a hallásromlás mögött. A halláskárosodás kezelését az határozza meg, milyen kiváltó okokra vezethető vissza.

Hol a hiba?
A szakemberek által vezetésesnek nevezett halláscsökkenés általában a külső- és a középfül betegségeinek tünete. Nemritkán banális okok – mint a hallójárat elzáródása fülzsírdugó által, a fülkürt működészavara felső légúti hurutban – is okozhatnak hallásiképesség-gyengülést.

A halláscsökkenések másik típusa idegi eredetű. A hallásvesztés ez esetben különféle okokra vezethető vissza az öröklődő betegségektől a toxikus hatású vegyszerekig vagy gyógyszerekig, a fertőzésektől a tartósan fennálló erős zajártalmon át a vérellátási zavarokig (vérnyomásprobléma, időskori érelmeszesedés). Mivel a halláscsökkenés más betegségek –például egyes koponyaűri daganatok – tünete is lehet, szükség esetén az audiológiai vizsgálatokon túl további – neurológiai, szemészeti, műszeres (MR,CT) – vizsgálatokra is szükség lehet.

Az időskorban gyakori halláscsökkenéshez gyakran más panasz – fülzúgás, szédülés – is társulhat. Egyébként az emberek jelentős részénél az életkor előrehaladtával a hallás minősége éppúgy romolhat, mint mondjuk a látás élessége.

Van megoldás!
Az audiológusok nagyon fontosnak tartják, hogy aki a hallása minőségének romlását tapasztalja, mielőbb keresse fel a területileg illetékes fül-orr-gégészeti szakrendelést, vagy egy komplett ellátást biztosító audiológiai rendelőt, mivel ma már mind a vezetéses, mind az idegi eredetű halláscsökkenés kezelésre van megoldás.

A vezetéses halláscsökkenés terápiája a külső hallójáratot elzáró fülzsírdugó vagy más idegen test eltávolításától a dobhártya felszúrásán át egészen a műtéti hallásjavításig terjedhet.

Ezzel szemben az idegi eredetű halláscsökkenés nem gyógyítható, de a betegek jelentős hányadánál megoldást jelenthet a megfelelő, a beteg életmódjához, igényeihez, hallásromlásának mértékéhez alkalmazkodó hallásjavító készülék rendszeres használata.

Tovább az eredeti cikkhez

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink