| Több

Alpine MusicSafe Pro hallásvédő teszt a DJTANFOLYAM.HU-tól

djtanfolyam.hu

Egy - a magyarországi lemezlovasok képzésében jelentős szerepet betöltő - dj iskola ( a DjTANFOLYAM.HU ) vezetőoktatója vagyok. A szakmában 1993-óta tevékenykedem aktívan. Iskolánkban fontos hangsúlyt fektetünk arra, hogy felhívjuk a dj hallgatók figyelmét a hallásvédelem fontosságára, korlátaira és lehetőségeire.

Lemezlovas munkáim során, kezdetben sehogyan sem, majd évek után - amikor már érezhető változást tapasztaltam hallásomon -, gyógyszertárakban kapható, steril vattával kitömve a füleim, próbáltam a káros hangerőtől megkímélni azokat. Hogy miért is változtattam ezen, később rátérek…

Előtte néhány dolgot elmagyaráznék, hogy a tesztem érthető legyen mindenki számára. Sajnos írásom terjedelme nem engedi meg, hogy fontos dologról ne pongyolán fogalmazzak.
Mi a hang? Erre fizikai könyvekben azt a definíciót találjuk, hogy egy rugalmas közegben terjedő rezgés. Egyszerűsítsük le még jobban ezt az így is rövid meghatározást. A hang a levegő nyomásváltozása. Ez a nyomásváltozás persze nagyon pici, de a fülünk pont érzi… Sajnos nagyon is nagy érzékenységgel.

Az ember két féle hallással rendelkezik:
Az egyik a légvezetéses hallás, amely a hallójáratokon keresztül bejutó levegő nyomásváltozása. Ez a nyomás mozgatja meg a dobhártyákat, amely utána, a hallócsontocskákat. Felmerülhetne a kérdés… Ha, így hallunk, akkor miért nem teszünk olyan füldugót a fülünkbe, amely minden levegőt leszigetel? Nincs nyomás, ami bejut a fülbe, így nincs is halláskárosodás… Nem ilyen egyszerű a probléma megoldása, mert, ott van a másik hallásunk is, …

a csontos hallás. Ez azt jelenti, hogy ha egy zajos helyen tartózkodunk, a fejünk, a koponyánk, a koponyánkban levő hallócsontocskák felveszik a rezgéseket, és ez tovább jut a labirintusszervbe, vagyis halljuk. Ezen zajok ellen, szinte sehogy sem lehet védekezni. Bár egy nyílt napon, az egyik jelentkező - aki audio technikával foglalkozik -, elmondta, hogy már léteznek rendszerek, amelyek képesek kioltani a rezgéseket. Lehet a jövőben speciális aktív zajvédő rendszerek lesznek lemezlovasok számára, de jelenleg ezek nem elérhetőek, és nekünk a jelenben kell élnünk.

Milyen mérőszámmal jellemzik a hangerőt? Annak ellenére, hogy nyomásváltozásokról beszélünk, elég nehéz lenne nyomás értékekkel jellemezni a hangot. Olyan furcsa számokkal tehetnénk meg ezt, mint például az emberi hallásküszöb (a hallható legkisebb légnyomásváltozás), amelynek az értéke 0,000020 Pa (Pascal) = 20.

Néhány decibel érték a könnyebb viszonyításhoz:
-4 dB - +4dB: Átlagos karóra kattogása 1 méter távolságból
0 dB: Emberi hallásküszöb, Szúnyog repülésének hangja 3 méterről
10 dB: Emberi lélegzet 3 méterről
40 dB: Suttogás 1 méterről
60 dB: Normális emberi beszéd 1 méterről
85 dB: Hallás károsodás határa (hosszú behatás esetén)
80-90 dB: Közlekedési zaj, egy forgalmas úton 10 méter távolságból
100-120 dB: Disco
110 dB: Autó HIFI, kb.: 100W esetén
120 dB: Fájdalom küszöb (2KHz-en), Halláskárosodás határa (rövid behatás esetén)
120-130 dB: Rock koncert (Első sorok)
110-140 dB: Sugárhajtómű 100 m távolságból
150 dB: Sugárhajtómű 30 m távolságból
160 dB: Dobhártya repedést okoz
175 dB: Emberre gyakorolt hatása halálos
194 dB: Elméleti határ normál légköri nyomáson

Felhívnám a figyelmet két értékre, amelyeket ki is emeltem. A 85 dB, amely a halláskárosodás határa hosszú behatás esetén. Látható, hogy egy forgalmas kereszteződésben eltöltött idő már véglegesen roncsolhatja hallásunkat. 120 dB felett, pedig már a rövid (egyszeri) behatás is véglegesen roncsol. Egy zenekari dobosnak a leütése kb.: 125 dB, vagyis amikor üti a hangszert, minden egyes ütemmel közelebb kerül a hallókészülék felé.

Kicsit megrémisztőek ezek a számok. Tényleg csak ennyire képes az emberi fül? Hát sajnos azt kell mondanom, hogy igen.

Fülünket nem a modern (zajos) világhoz tervezték. Érzékenységét el kell fogadni, és a modern világ ártalmas zajainak hallószervünkbe való bejutását meg kell akadályozni.

Térjünk rá a füldugó tesztelésére…

Az Alpine cég fülvédőjével az egyik dj hallgatónk ajánlása alapján kerültem kapcsolatba. Ahogy az elején említettem, gyógyszertári vattával próbáltam védeni hallásomat éveken keresztül. Ez a módszer, nem volt azért olyan rossz. 10 év vattázással még mindig a normális érték felett sikerült tartanom a jobb fülemet. A balban, sajnos van egy kis görbület a normális vonal alá, 8-10 KHz-nél csontos hallás esetén (a legutóbbi audiológiai vizsgálat alapján). Az elvárt eredményt hozta a vattázásos módszerem is, de hogy miért beszélnék le erről mindenkit (a profi fülvédők megismerése után), annak 2 oka van.

A kellő zajvédelmi szint eléréséhez sokszor fájdalomig feszítő vatta gumót kellett bepasszíroznom a füleimbe. Nem volt ritka, hogy a fülhallgató felhelyezése is kisebb fájdalommal járt a vatta nyomása miatt. Ebből a passzírozásból az következet, hogy nagyon szárazra sikerült törölnöm a hallójárataimat - nem ritkán fel is sértettem a bőrt -, amely rendszeres hallójárat gyulladáshoz vezetett. Akinek volt ilyen, az tudja, hogy mit jelent ez. (2-3 nap alvás, és rágásos evés nélkül)

Ekkor ajánlotta hallgatónk az Alpine Music SafePro hallásvédő dugóját.

A füldugó behelyezése igen egyszerű. Bár azt vettem észre, hogy kicsit érzékeny a behelyezés tengelyére. A fülvédő tengelye, párhuzamos kell hogy legyen, a hallójáratunk középtengelyével.

A fülbe helyezve igen kellemes viselet. Kívülről csak a kimondottan ezt figyelők veszik észre.

Könnyen szállítható, a kulcstartóra szerelhető szállító kapszulában, amelyet a termékhez kaptam.

Adnak hozzá egy fura műanyag darabot. Fura, mert nem olvastam el a használati útmutatót. Sokáig álltam tanácstalanul, fejemet vakarva: „Mire is való?” Ezt persze nem történik meg, ha a csomagolásban található leírást részletesen elolvastam volna. A forgalmazó (ahogy azt a törvényi szabályozás előírja) még magyar nyelvű leírást is adott, de én azt félretettem.
Ennek a „fura műanyag” darabnak fontos szerepe van. A fülbehelyezés. E nélkül igen nehézkes, és a füldugó gumi karimájának indokolatlan terhelést ad. (Ennek részletezésébe nem mennék bele.)

A fülvédőhöz három darab feltétet adnak, amelyeket nekünk kell ráhúzni a fülvédő gumi testére. A fülvédő végek felhelyezése igen egyszerű, bár egy kis kézügyességet igényel.
Különböző színekkel jelölték meg: Arany, ezüst és fehér. A jelölések jól láthatók gyenge fényviszonyok mellett is. Ez mindenképpen fontos egy dj számára, aki sötétben kutat a megfelelő fülvédője után.

Megállapítható, hogy akár egy kisebb hangrendszerű klubban, a 85 dB-es szint alá is csökkenheti a fülbe bejutó zajszintet. Az általam megadott dB skála eredményeinél közölni kellett volna, hogy milyen körülmények között mérték azokat, de tájékoztató jellegnek mindenképpen megfelelőek voltak.

Egy komolyabb hangerejű klubban mindenképpen 110-120 dB körüli értékről kell beszélni.
Az aranyszínű védő, frekvenciákra átlagolt kb. 20 dB-es csökkentése, mindenképpen kiválónak mondható. Ha nem is viszi 85 dB alá a zajszintet, azért azt mindenki belátja, nem mindegy, hogy a 120 dB, vagy a 100 dB körül vagyunk.

A vattázás évei után, az volt a legfurcsább a számomra, hogy a fülvédő behelyezése után ugyanúgy hallom a zenét, csak halkabban. Talán egy picit távolabbról. Vagyis, ha csukott szemmel kellett volna megmondanom egy hangfal távolságát, akkor nagyot tévedtem volna. Szerintem ez a füldugó megszokása után elkopik. A vattával teletömött fülemmel csak a mély, dörmögő hangokat hallottam. Tompán hallottam minden zenét. Elveszett a zene élvezete. Ez a másik ok, ami miatt lebeszélnék mindenkit a vattázásról. Az Alpine fülvédő újra élvezhetővé tette a zenét - munka közben is - számomra.

A fülvédőt használva, a belső hangjaimat (csontos hallás miatt) hangosabbnak hallottam, amiatt, hogy a külső légvezetéses hallással bejutó hangokat eltompítottam a dugóval. Beszédemet így hangosabbnak hallottam, és mint kezdő füldugós, egyből halkabban beszéltem. Rendszeresen nem hallották, amit mondtam, és állítólag a hangképzésem is furcsa volt, de én ezt egyáltalán nem éreztem. Szerintem ez csakis szokás kérdése, és tudok majd rajta változtatni.

A fülvédő eltávolítása után nem volt erős fülzúgás, csakis az, ami már előtte is ott volt. Tisztán hallottam a sziszegő hangokat, amelyek elvesztek volna jó néhány órára füldugózás nélkül.
Mivel, hogy fülünk védekező rendszere zsírral próbálja meg távol tartani a fülgyulladást okozó bacikat, ezért a fülvédő szennyeződik, ha használjuk. A fülvédő takaríthatósága kiváló. Szappanos vízben könnyen lemosható.

A tájékoztató szerint, a dugó gumi teste kisollóval (mértékkel!) fülre formázható. Ettől én eltekintettem, kényelmes viselet volt, anélkül is.

A megfelelő zajvédelem érdekében jó mélyen be kell dugni a fülbe. Első behelyezésnél kicsit félve toltam be, de ahogy benyomtam mélyebbre lényegesen jobb hatást értem el.

Nagyon szimpatikus, hogy a cég adott egy ingyenes tartalék gumi testet a szetthez. Ez persze lehet változni fog.
A dugó időállóságáról, fizikai terhelhetőségéről (ki-, és behelyezések számáról) nem tudok nyilatkozni. Erre esetleg visszatérek egy hosszabb tesztelési időintervallum után.

Figyelmeztető felhívásom mindenképpen lenne az ilyen típusú füldugót használóknak. Eddig ez nem volt fontos a számomra, mert a vattánál ez a jelenség nem mutatkozott. Fürdés után, a fülmosás miatt víz maradhat a hallójárat falán. Ez a víz belefolyik a füldugó apró nyílásába (ami a csökkentett hangot engedi át). Ha ez megtörténik, semmit nem hallunk. Mintha bedugult volna a fülünk. 2 percenként kellett ki vennem a füldugót, míg ki nem „cuppogtattam” a füleimet. Előzzétek meg ezt a malőrt, úgy hogy egy fülpiszkálóval szárazra törlitek a füleiteket.

Léteznek fülvédők 2-3 ezer forinttól 60 ezer forintig. A 60 ezer forintosat kicsit túlzásnak érzem, a 2-3 ezreset gagyinak. Az Alpine árát megfizethetőnek tartom, Ár/érték arányban pedig talán a legjobb ezen a piacon.

Összegezve, a Music Safe Pro-t egy kiváló teljesítményű (20 dB körüli csökkentés), kiváló minőségű (hangfrekvenciás kép jó átvitele), kiváló ergonómiájú (kényelmes és láthatatlan viselet), árban könnyen hozzáférhető fülvédőnek kell, hogy minősítsem.

A döntést, hogy ki melyik színű fülvédőt használja, azt mindenkire rábíznám. Én azt gondolom, hogy hallásunk csak egy van, és a legerősebb sem biztos eléri a 85dB-es „álomvonalat”, de minél jobban küzdjünk ennek eléréséért.

Talán az a legoptimálisabb, ha a 2db-ot veszünk, mert a plusz dugóval 6 dugónk lesz, amelyekre fel tudjuk tenni mind a 3 típusú feltétet.

További ajánlásként azt tudom mondani, hogy érdemes megmérni a klubban - ahol zenélünk - a zajszintet, mert a bal fülem nagyobb sérülése után elkezdtem gondolkodni, mitől lehet ez. Sok mindenre gondoltam. Pl.: Amikor a közönséggel beszéltem, a füles jobb oldali felét felhajtva beszélgettem a közönséggel, miközben a bal oldaliban süvített a zene.

Ennél sokkal egyszerűbb volt a magyarázat. A dj pult sarokban volt. A bal fülembe 2 dB-el nagyobb zaj pattant vissza a falról, de erre csak akkor jöttem rá, amikor hangmérővel méréseket végeztem.

Járható út lehet az is, hogy a két fülünkbe, különböző betéttel felszerelt fülvédőt helyezzünk be.
Alpine MusicSafe Pro hallásvédő teszt ..

17 évet töltöttem aktívan a szakmában. Rengeteg estét tudhatok magam mögött.

Ezen idő alatt igaz, hogy végignézhettem, ahogy a magnó kazettákról egymás után lejátszott disco zenéket, hogyan váltotta fel a megamix jelleggel mixelt house zene.

Igaz, végignézhettem, ahogy az első „baby” scratch trükkből, hogyan nőtte ki magát a „4 fingers crab” scratch.

Igaz, hogy végignézhettem a mixerek evolúcióját, ahogyan az első 2 sávos keverőket, felváltották, a több sávos digitális keverők automata effektekkel.

Igaz, végignézhettem, ahogy a 100-200 fős szórakozóhelyek 1000-2000 fősekre dagadtak.
Igaz, hogy végignézhettem, a dj, mint lemezbemutató szakember, bálványként imádott személlyé nőtte ki magát.

Igaz, hogy rengeteg izgalmas partit éltem át, a mai mixorientált disco hőskorában, amelyeket nem cserélnék el semmi másra.Igaz, hogy végignézhettem, ahogy az első rádió verziók kinőtték magukat a ma divatos mashup mixekké.

Igaz, hogy írhatnék még rengetek indokot, miért volt jó a múltban 15-20 évvel ezelőtt elkezdeni a dj pályát, de egy dolog miatt mindenképpen sajnálom, hogy nem ma nyomom meg életem első „PLAY gombját”... Senki nem hívta fel a figyelmemet a hallás védelmére, és senki nem tudott volna ilyen eszközt ajánlani nekem.

Hallásunk NAGYONIS csak egy van, és a tönkretett hallás, már nem állítható helyre sehogyan sem. A dj technikák borsos ára mellett ez a kiadás elenyésző, figyelembe véve a fülvédő hasznosságát. Mindenképpen használjatok fülvédőt!

Tovább az eredeti cikkhez

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink