Az enyhe vagy mérsékelt hallásvesztésnek maradandó hatása lehet az agy hallásközpontjára, a hallókéregre - állítják a New York-i Egyetem (NYU) Ideggyógyászati Tudományok Központjának kutatói. A Journal of Neuroscience legfrissebb számában olvasható tanulmány az első, amely kimutatta az enyhe hallásvesztés központi idegrendszeri hatásait.
A tanulmány szerzői a NYU Ideggyógyászati Tudományok Központjának kutatói: Han Xu, Vibhakar Kotak és Dan Sanes. Korábban a kutatóknak nem sikerült a hallásvesztés enyhe formájának idegrendszeri befolyását kimutatni, amely akkor keletkezik, amikor a hang vezetésének útvonala megszakad a csiga (a belsőfülben található hallószerv) előtt - pl. ez tapasztalható gyermekkori középfülgyulladás után.
A NYU kutatói állatmodelleken vizsgálták a vezetéses hallásvesztés hatását a csiga sérülése nélkül. A szakemberek a vizsgálati alanyok fejlődésének korai stádiumában idéztek elő hallásvesztést, majd mérték a hangjeleket feldolgozó hallókéreg idegi kapcsolatainak működését.
Az eredmények azt mutatták, hogy a hanginger hallókéregre történő vetülése megváltozott közvetlenül a hallásvesztés után, ugyanakkor a hallóidegek szinaptikus válasza (idegek közti kapcsolat) gyorsan alkalmazkodot az új helyzethez: a hallókéreg idegsejtjei érzékenyebbé váltak az ingerlésre. A kutatási eredmények arra utalnak, hogy a fejlődésben lévő szervezet hallókérge érzékenyen reagál a mérsékelt hallásvesztésre, illetve felvetik annak a lehetőségét, hogy az érzékszervi hiányosság összefüggést mutat a központi idegrendszer fejlettségének állapotával.
Tovább az eredeti cikkhez