| Több

Az mp3 lejátszók okozta három legsúlyosabb betegség

femina.hu

A zene ellazít, a zene kikapcsol, a zene az kell. Ám a fülhallgatók állandó használata súlyosan károsíthatja egészségedet.

Becslések szerint csak az Európai Unió országaiban kb 50-100 millió ember hallgat naponta mp3 lejátszót. Ezeknek a hordozható eszközöknek a használata igen kockázatos lehet. Hosszútávon halláskárosodást, szívproblémákat, valamint daganatos megbetegedéseket okozhatnak.

Törvényi szabályozás

Az Európai Unióban ez idő szerint hatályos szabály értelmében a hordozható zenelejátszók hangereje nem  haladhatja meg a 100 decibelt - az Amerikai Egyesül Állomokban pedig 115 decibelben állapították meg ezt a felső határt. Ezzel szemben a tudományos vizsgálatok szerint már a 80 decibel feletti zajforrás is súlyos egészségkárosító hatással bír.

Halláskárosodást okoz

Sokan nem veszik túl komolyan hogy a fülhallgatóval használt hordozható lejátszók valóban komoly halláskárosodást okoznak. A kétkedők arra hivatkoznak, hogy már évek óta használják ilyen módon a készülékeket, de semmilyen problémát nem tapasztaltak. Ennek oka, hogy kezdetben csak a magas - 4000-6000 Hertz közötti - hangokra terjed ki a halláskárosodás. Ilyenkor pedig az érintett még nem észleli a problémát, mivel a beszédhangok frekvenciája 80-1000 Hertz között terjed. Az idő előrehaladtával azonban a halláscsökkenés fokozatosan terjed a mélyebb hangok irányába is, így észlelhetővé válik a károsodás.

Szív és érrendszeri problémák

Talán kissé különösnek tűnik az mp3-lejátszók használata és a szívbetegségek kialakulása közötti kapcsolat, ha azonban jobban belegondolsz, a helyzzet logikus. A folyamatosan magas hangerőn működtetett hordozható zenelejátszók stresszes helyzetet idéznek elő az emberi szervezetben. Klinikai vizsgálatok szerint pedig a felfokozott testi-lelki állapot következtében emelkedik a vérnyomás, és megnő a szívroham, valamint az agyvérzés kialakulásának kockázata.

Akár daganatos megbetegédést is okozhat

Az elmúl években több tudományos kutatás is rávilágított arra, hogy az állandó zajártalom összefüggésben állhat a daganatok kialakulásával is. A folyamatos magas zajszint rontja az immunrendszer védekezőképességét, valamint negatívan befolyásolja a szervezet hormonháztartásást is. A hormonális egyensúly felborulása és a gyengülő ellenálló-képesség következtében  pedig megnő a különféle daganatos megbetegedések- elsősorban a prosztata- és melldaganatok - kockázata.

Tovább az eredeti cikkhez

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink