| Több

Egy tanulságos történet

webbeteg.hu

30 éves vagyok, és most voltam utoljára szórakozóhelyen, ez elég intő példa volt nekem, száműzöm az életemből a hangos zenét.

Tisztelt Doktor Úr!

Pár napja voltam egy diszkóban, ahol eléggé nagy hangerővel bombázták a fiatalokat! Én kb. 1 órát bírtam ki, és muszáj volt elhagynom a helyiséget. Mikor kint voltam, azt tapasztaltam, hogy zúg, sípol a fülem!
Ez 4 napja volt, azóta már csak teljes csendben (vagy ha erősen befogom a jobb fülemet) hallok egy nagyon halk (morze jellegű) sípolást, a mindennapi életben, munkában már nem zavar. Voltam vele orvosnál is, aki Biobil forte kapszulát írt fel.
Az lenne a kérdésem, hogy van-e esély arra, hogy ez a nagyon pici sípolás is elmúljon, vagy ezzel együtt kell éljek? 30 éves vagyok, és most voltam utoljára szórakozóhelyen, ez elég intő példa volt nekem, száműzöm az életemből a hangos zenét.
Annak idején, amikor még 20 év körül jártam, sokat jártam szórakozóhelyekre, de nem tapasztaltam ilyen problémát. Mindenki azt mondja, elszoktam tőle, és ezért hatott a fülemre így, de én ezt nem hiszem.

Dr. Lengyel Csongor fül- orr gégész válaszol.

“Kedves Kérdező!

Képzelje, ez a kínos zúgás állítólag a hazai lakosság három-öt százalékát érinti! (És még csak nem is járt mindenki diszkóban).
Egyes szerzők szerint egy átmulatott zajos éjszaka után a panasszal nem rendelkező fiatalok esetében is 3-4 napon belül múló belsőfüli károsodás jeleit lehetett kimutatni (ún. otoakusztikus emisszió nevű vizsgálattal).

Amit most Ön tehet:

1. Menjen el egy audiológiai kivizsgálásra (fül-orr-gégészetre). Előtte gondolja át, hogy történt-e Önnel korábban valamilyen fejet érő trauma, elsősorban ütés, vagy ütközés, esetleg vízbe merülés vagy ugrás alkalmával.
2. Kerülje a zajt!
3. Lehetőség szerint pihenjen!
4. Nem fogyasszon alkoholt és ne szedjen halláskárosító (ototoxikus) gyógyszert (aszpirin, kinin, egyes vízhajtók, nehézfémek, egyes antibiotikumok)!.
5. Étrendi kiegészítők közül elsősorban a C-, az E- és a B-vitaminok, a kalcium, a kálium, a magnézium és az esszenciális zsírsavak fogyasztását javaslom.
6. Zsírszegény diéta ? a zsírok és a koleszterin bevitelének csökkentésével ? szintén javít a belső fül keringésén. Az orvosa által javasolt gingko biloba az agyi keringés serkentése által hat, ezért a belőle előállított készítmények szedése szintén hasznos.”

Elsősorban a megelőzésre kell odafigyelnünk, hogy ilyen ne történjen meg. Mit tehetünk?

A tökéletes megoldás PartyPlug Limited szűrős füldugó, amely a hallásra káros zajokat kiszűri, de a zene élvezetét meghagyja. A füldugó koncertek, bulik és zenei rendezvények látogatóinak lett kifejlesztve. Fix szűrőrendszerrel van ellátva, amely megóvja a hallást a túlzott zajjal szemben. A speciális akusztikus szűrő azt is biztosítja, hogy a zene tisztán hallható, míg egy buliban a beszéd is érthető marad.

Miért fontos a hallásvédelem?

A halláskárosodás egyre súlyosbodó és visszafordíthatatlan folyamat, hallásvesztéshez, fülzúgáshoz és más fizikai problémákhoz is vezethet.

Tovább az eredeti cikkhez

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink