| Több

Fülzsír és fültisztítás - Hogyan tisztítsuk helyesen?

webbeteg.hu

A külsőfül bőre igen érzékeny terület. A fülzsír bevonja ezt a finom bőrt, savas kémhatást biztosít, mely gátolja a kórokozók megtapadását, a baktériumok szaporodását. Szárazon tartja azt, védi a kémiai, mechanikai irritációtól.

„Strandon voltunk…”

Sokszor így kezdi mesélni a panaszát az orvoshoz forduló beteg. Gyakran strandolás után jelentkeznek a panaszok, amikor úgy érezzük, víz ment a fülünkbe, melyet nem tudunk onnan kicsurgatni.

Hajmosás után is gyakran érzünk hasonlót, amit gyakran tovább súlyosbítunk az „alapos” fülpucolással.

„Ki kell mosni?”

Ilyen esetekben, a fület kifecskendezzük, ahogy a köztudatban elterjedt: „kimossuk”. Nagyon fontos, sose kísérletezzünk otthon fülmosással! Sérülést okozhatunk mind a hallójáratfalon, mind a dobhártyán.

Ha lyukas a dobhártya a középfül szerkezetében okozhatunk súlyos, a későbbiekben akár csak műtéttel kezelhető károsodást. A beavatkozás teljesen fájdalmatlan (ha csak nem gyulladt a hallójárat), mégis lehetnek szövődményei. A hallójáratbőr könnyen megsérülhet, vérezhet.

Dobhártyasérülés keletkezhet, a felületes hámsérüléstől, egészen annak kilyukadásáig, mely minden esetben fül-orr-gégészeti ellátást igényel.

Emiatt is fontos, hogy megfelelő szakember végezze a fülmosást, aki utána ellenőrizni tudja a fül állapotát, és szükség esetén a komplikációkat felismeri, kezeli.

A fülpiszkáló használatáról

Jelenleg elterjedt az úgynevezett fültisztító (vattapálca) mindennapos használata. A fültisztító azonban gátolja a hámsejtvándorlást, így fülzsírdugó kialakulásához vezethet, vagy éppen eltávolítja a védelmet nyújtó fülzsírt. Ezen kívül mikrosérüléseket okoz a hallójáratban, így elősegíti a kórokozók mélybejutását.

Tudnunk kell, hogy a fültisztítópálca nem steril, a különösen érzékeny hallójáratba kórokozókat jutattunk vele. A mindennapos „fültisztítás” előbb vagy utóbb a külső hallójárat idült gyulladásához vezet.

Mégis, hogyan tisztítsuk?

Gyakran kérdezik ezt a betegek. Mosakodáskor a fülkagyló mögötti terület, a fülkagyló lemosása a hallójárat bemenetig, majd törölközővel való szárítása, a törölköző sarkával való kitörlése elegendő.

Hajmosás, fürdés után a törölközővel való törlése, szárítása fontos.

A hallójárat szárítására, főleg uszoda használat, strandolás után alkalmazható szárító spray-k kaphatóak a patikákban.

Tovább az eredeti cikkhez

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink