| Több

Kapcsolat az alvás és a rák kialakulása között

nyugodtalvas.hu

Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a megfelelő alvás is befolyásolja a szervezet védekezőképességét a rák ellen.

Ez magyarázatul szolgálhat arra, hogy a mentális egyensúly miért játszik szerepet a rákbetegségből való felépülés során. Az előzetes felmérések elemzése után David Spiegel a Stanford Egyetem pszichiátere és kolléganője Sandra Sephton arra jöttek rá, hogy az alvásproblémák megváltoztatják a szervezetben legalább két olyan hormon szintjének alakulását, amelyek a rákos sejtekre vannak hatással.

Alvás, hormonok, rák

Egy kortizol nevu hormon segít szabályozni szervezeted természetes sejtpusztító képességét, ami a rák elleni védelemben játszik fontos szerepet. Ennek szintje általában kora hajnalban a legmagasabb, és a nap folyamán csökkenő értéku. A WebMD internetes portál felmérést készített, ami arra mutatott rá, hogy az éjszakai műszakban dolgozó nők körében, akiknél egyébként nagyobb az emlőrák kialakulásának kockázata, megváltozik a kortizol szintjük változásának ritmusa. Ennek következtében nem kora hajnalban legmagasabb ennek a hormonnak a szintje, hanem a délutáni órákban.

"Bebizonyosodott az is, hogy a kortizol szintjének alakulása azoknál is nemkívánatos módon változik meg, akik éjszaka gyakran ébrednek fel." - mondta Spiegel. A kortizolt más néven "stressz hormon"-nak is nevezik, mert több más hormonnal egyetemben az idegeskedés hatására választják el a szervezet belső elválasztású mirigyei, ami pedig a rosszindulatú daganatok kialakulása és terjedése szempontjából kedvezőtlen hatásokkal jár. Az alvás szabályozásával kapcsolatos legfontosabb hormon a melatonin. Ezt az agy állítja elő alvás közben és antioxidációs tulajdonságai révén gátolja a sejtek elpusztulását, ezzel hozzájárulva a rosszindulatú daganatok kialakulásához.

Másik fontos hatáslánca a kevés alvásnak az ösztrogén termelésével kapcsolatos. Az alváshiányos nőknél ugyanis csökken a melatonin termelése, ami pedig a petefészkek ösztrogén termelését csökkenti. Tehát a túl keveset alvó hölgyeknél túl magas ösztrogén szint figyelhető meg, ami megnöveli a mellrák kialakulásának valószínuségét. Az éjszakai muszakban dolgozó nők esetében pedig kevés melatonin termelődik, mert egész éjszaka ébren vannak. "Van egy bizonyos hormonszint alakulási minta, ami önmagában elég a rák gyorsabb kialakulásához" - mondta Spiegel. Sokan túl sokat vállalnak, keveset alszanak, és a túl kevés alvással egyszerűen nem adnak elég időt a szervezetüknek arra, hogy megbirkózzon ez kialakuló betegséggel. A lényeg tehát az, hogy a jó alvás az egyik olyan testi-lelki egészséggel kapcsolatos tényező, ami befolyásolhatja a rákos daganatok kialakulását.

Alvás, stressz, rák

David Spiegel egyik tanulmányában arra mutatott rá, hogy azok között a páciensei között, akik a stresszt hatékonyan tudják kezelni és jók a társas kapcsolataik, a rákos megbetegedés jobban kezelhető, mint a többieknél. "Tudjuk, hogy a depressziós és ideges emberek közül sokan alvási rendellenességekkel küszködnek, a kialvatlan emberek pedig rosszabbul kezelik a nehézségeket" - mondta Spiegel. Ugyanez fordítva is igaz: a feszültségek nélkül élő emberek jobban alszanak. Svéd kutatók arra jöttek rá, hogy stresszes életet élő nőknél gyakoribb a mellrák kialakulása, mint a nyugodt életvitelűek esetében.

"A rákbeteg pácienseimnek általában azt tanácsolom, hogy tanulják meg jobban kezelni a stresszt" - mondta Spiegel. "Tegyék azt, amit a nagymamájuk is tanácsolt nekik: egyél jókat, aludj nagyokat, és mozogj sokat! Ezzel tehetsz a legtöbbet a betegségek legyőzése érdekében."

A tanulság tehát levonható: elegendő információnk van már a rák és az idegesség kapcsolatáról ahhoz, hogy belássuk azt, hogy a rákos betegség elkerülése vagy meggyógyítása elsősorban nem gyógyszerek, sugarak és terápiák kérdése, hanem az egészséges alvásé, és a stresszmentes életé. Ez két tényező két olyan részlete a kirakós játéknak, amit semmiképp sem szabad figyelmen kívül hagyni.

Tovább az eredeti cikkhez

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink