| Több

"Szóljon hangosan az ének"-zaj a szabadidőben

transindex

Szabadidős zajforrás elsősorban a zenehallgatás. Nemcsak a hangerőtől függ azonban, hogy mennyire káros, hanem a zene típusától is. A szimfonikus zenekar élő koncertjein a zajterhelés nem olyan súlyos, mint egy rockkoncerten.

A fülhallgató viselése nyilván nagyobb zajterhelést okoz, közvetlenül kapjuk az akár 100 dB-nyi hangot. A háttérzajtól függően hangosítjuk meg a fülünkben üvöltő zenét, de mindenki találkozhatott már buszon, trolin olyan fiatallal, akinek a zenéjét kettővel előbb ülők is szinte tisztán hallják. Gondoljunk bele: a munkásokat 85 dB fölött fülvédő használatára kötelezik, mi meg önkéntesen terheljük ennél jóval nagyobb értékkel a fülünket.

Nemcsak a zenehallgatás, hanem egyéb szabadidős tevékenységek is zajszennyezéssel járnak. Például uszodákban magas lehet a zajszint, a víz jó hangvezető képessége miatt. A motorozás ismét magas, 100 dB-t is elérő zajjal jár, amely nem is a közlekedés vagy a motorzúgás, hanem a motoros füle mellett elsüvítő szél hangnyomása.

Bevásárlóközpontokban sétálgatni sem a legzajmentesebb szórakozás, képzeljük csak el, hogy a zene, tömeg, esetleg szökőkutak vagy egyéb berendezések együttesen mennyi zajt bocsátanak ki. Létezik erre is zajkorlátozás, de ahogyan a közlekedési zajnál is láttuk, a maximalizált értékek alatt is ártalmas hatásoknak vagyunk kitéve.

Szabadidőnkben tehát legfeljebb egy könyvtárban, kint az erdőben vagy lakásunkban hangos zene és tévé nélkül lehetünk mentesek a zajtól – amíg a szomszéd el nem kezd falat fúrni…

Tovább az eredeti cikkhez

Hallásvédelem rovat cikkei

Hogy unokáinkat is halljuk majd...

Sokan nem tudják, hogy motorozás közben olyan zajterhelés érheti a fülünket, ami már néhány perc után is maradandóan károsíthatja a hallásunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: füldugót kell használni, de persze nem mindegy, milyet. tovább..

A süketség génje

Egerekben igazolták, hogy egyetlen gén kikapcsolásával fokozható a belső fül érzékelő sejtjeinek osztódása. Ez a jelenség talán a süketség terápiájában is szerepet kaphat. tovább..

Dobhártya dolog

A dobhártya sérülését okozó közvetlen hatások legtípusosabb esete, amikor gyermekek játékból vagy kíváncsiságból hosszabb vékony tárgyat (gyufaszál, ceruza, esetleg hajcsat) dugnak a fülükbe. Néha azonban a hallójáratba került idegentest nem szakszeruen végzett eltávolításának kísérlete is vezethet dobhártyasérüléshez, súlyosabb esetben hallócsontsérüléshez is. tovább..

Süket generáció

Diszkók és a hordozható zenelejátszók hangerő korlátozást érdemelnek! Mindenki ismeri az átmulatott éjszakák utáni fülzúgást: 120 decibel hangerejű diszkózás 1 hét zajos környezetben lévő munkának felel meg hallásvédelem nélkül. A zúgás figyelmeztető jel. tovább..

Aktuális ajánlataink